אנו חשופים בימים אלו למצבי דחק וחרדה אשר הגורם המשותף להם הוא שיבוש שגרת החיים העלול להתבטא במקרים מסוימים לשיבוש אספקת שרותים חיוניים, לצורך בעזיבת הבית או הערכות של שהיה ממושכת במקלטים.
האיום המרכזי עבור ההורים הוא מידת האיום על השלמות הנפשית והפיזית של ילדיהם.

מספר נקודות העשויות לסייע בהבהרת סוגיות באשר לתהליך ההנקה בזמני חשיפה לארועי דחק וחרדה

 1.  ההנקה היא הדרך הטובה ביותר להמשיך ולשמור על הבריאות הנפשית והפיזית של התינוק.
 2.  תהליך ייצור החלב אינו נפגע בשל ארוע הדחק. בעת חשיפה לארוע יש השפעה זמנית בלבד על יכולת שחרור החלב,
  ו מכירים את התחושות הפיזיות המלוות פחד כגון: יובש בפה, דופק מהיר, רעד בגוף כפות רגליים וידיים קרירות וכד'. סימנים אלו מתמתנים כעבור זמן קצר גם אם גורםהדחק ממשיך וכך באופן דומה פועל גם רפלקס שחרור החלב אשר מצד אחד עלול להפסקלשחרר חלב בזמן בהלה באופן זמני אך רק לזמן קצר. חשוב לזכור כי זרימת החלבוייצורו ימשיכו כל עוד תמשיכו להצמיד את התינוק לשד וזאת מאחר ומערכת ייצורהחלב היא מערכת הסתגלותית.
 3.  בכל תקופות הדחק, יש חשיבות עליונה לא לעצור את זרימת החלב. אם בכל זאת את מרגישה שאינך יכולה להיניק את תינוקך באופן זמני, חשוב להוציא את החלב מהשד באמצעות משאבה או באופן ידני בתכיפות השווה למספר ההנקות אותן יונק התינוק בדרך כלל. אל תתני לשד לנוח, כי מתן מנוחה לשד עלול לגרום להיווצרות גודש, חסימות שד דלקות שדיים ומורסות בשד.
 4. מגע עור- עור מסייע לתינוק לחוש בטוח ועשוי להפחית את מידת הנזק הרגשי בשל החשיפה לטראומה או לדחק אליו נחשף. בנוסף מסייעים הורמוני ההנקה המופרשים, לאם לחוש רגועה יותר.
 5.  אמהות שאינן אוכלות באופן מאוזן או אוכלות כמויות מופחתות בשל המתח והחרדה, עדיין יכולות להיניק באופן תקין ויעיל.
 6.  בתקופות מתח וחרדה עלולה המערכת החיסונית שלנו לסבול מירידה מסוימת בתנגודת הגופנית ולכן יש חשיבות להמשיך להיניק כדי לאפשר לתינוק הגנה מרבית בפני מחוללי מחלה גם במקומות בהם תנאי ההיגיינה ירודים יותר כגון מקלטים ומרחבים צפופים באנשים.

עקרונות להנקה שמחה

 • ודאי שההנקה אינה מכאיבה = עיקרון ההצמדה הנכונה
 • תני לתינוק לינוק בתדירות גבוהה על פי בקשתו = עקרון הביקוש וההיצע
 • דעי שאת מסוגלת לייצר מספיק חלב שיספק את תינוקך באופן מלא לפחות 6 חודשים = עקרון הביטחון בגופך

נקודות אלו לוקטו, נערכנו והותאמו מתוך מסמכים שנכתבו ע"י הWHO, (ארגון הבריאות העולמי) ארגון הUNICEF וILCA (הארגון הבין לאומי של יועצות ההנקה)
נערך ע"י יועצות הנקה מוסמכות IBCLC

תפריט